Delikanlim.Net Forum - Powered by vBulletin

6 sonutan 1 ile 6 aras
    ..YuReGiM ReHiN..!
    yelik tarihi
    Jan 2008
    Yer
    SeNSiZ HaYaT;TaN

Exclamation VAJNSMUS NEDR

VAJNSMUS NEDR Vajinismus u ekilde tanmlanabilir;
    Vajina giriini evreleyen kaslarn istemd olarak kaslarak cinsel birlemenin acl olmas ya da birlemenin gerekleememesidir.
    Vajina giriini evereleyen baskn kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandrlr, bunlar dz kas grubudur ve refleks olarak alrlar. Vajinismusda yaanan kaslma istem ddr ve asla kadnn kendi kontrolnde deildir.
    Eer kii kaslarn kaslmasndan tr acsz cinsel birleme yaayamyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendirilir.

Vajinismus Ne Zaman Aa kar?

Vajinismus, ilk cinsel iliki giriimi srasnda, jinekolojik muayene srasnda ya da tampon kullanma giriimi srasnda ortaya kabilmektedir. Pubik kaslar kaslarak vajinann almasn engeller ve cinsel birlemenin gerekleememesine neden olurlar. Kaslma oluursa cinsel birleme ya imkansz hale gelir ya da iddetli ac oluur. Genellikle vajinal blgeye mdahale sona erdiinde kaslar rahatlar ve normale dner.

Pubik kaslarn kaslmas kiinin istei dnda gereklemektedir, kii her ne kadar uyankta olsa durum bilin d meydana gelir.

Bu istem d kaslmalarn bir ok nedeni olabilmektedir, genellikle fiziksel ve duygusal faktrlerin birlemesi sonucu olumaktadr.

Bu kaslmalar aslnda vcdn kendini korumaya ynelik bir savunmasdr.

Vajinismusun nedenlerini, sonularn ve nasl tedavi edileceini bilmemek iftlerin hayal krklklar yaamalarna neden olur ve her iki tarafda psikolojik ve fiziksel olarak ypratr.

Vajinismus hastas ou kadn illikiye girememekten tr youn utan duygusu hisseder ve skntlarn paylamak istemezler. Durumu bakalarna anlatmak onlar rahatsz edebilmektedir.

Vajinismus yaygn olarak karmza kmaktadr ve kadndan kadna farkllklar gsterebilmektedir. Baz kadnlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekteya da tampon kullanabilmekte iken cinsel ilikiyi tamamlayamamaktadr. Baz kadnlarda ise iliki gereklemekte fakat ar miktarda ac olumaktadr. Dier bir grupta ise hibir vajinal mdahale gerekleememektedir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusun nedenlerinden en yaygn olan bir tanesi; yetime andaki kzlara seksin *** ve kt olduunu reten yanl ve kat eitim tarzdr.

Yllarca, cinselliin kadnlar iin zarar verici, kt, aalayc, yalnzca erkeklerin faydaland, kadnlarn kamas gereken bir ey olarak yetien bir gen kz, bu ilikiyi yaayaca srada bilinaltna yerlemi bu yanl fikirleri istemeyerek de olsa hatrlayacak, ilikiye girmekten rahatszlk duyacak ve kaslacaktr.

Vajinusmusu olan kadnlar bilinli olarak cinsel ilikiye girmek istemeyebilir ama bilin d olarak penisin vcuduna girmesini engellemek isterler.

Vajina iliki srasnda penisin bykl yada kklne gre kendini hazrlar. Cinsel birlemenin durumuna bal olarak da en yakn ksm olduka geveyebilir. Bazen vajinal giri yle gergin ve sert bir hale gelir ki penisin girmesi olanakszlar. Bu tr vajinal kaslmalara vajinismus diyoruz. Bu durumda erkein penisinin girmesi son derece zor, hatta olanakszdr.

ok seyrek olarak yaralanmalar yada kadn d cinsel organlarnn hastal ile cinsel iliki arasnda ac oluur ve kadn istemeyerek kendini kasabilir.

Byle bir durumda, fiziksel nedenlerin tedavi edilmesi gerekir.
    Esas olarak; vajinal kaslmann (vajinismus), nedenleri tamamyla psikolojiktir

Vajinismusun nedenlerinden en yaygn olan bir tanesi; yetime andaki kzlara seksin *** ve kt olduunu reten yanl ve kat eitim tarzdr.

Yllarca, cinselliin kadnlar iin zarar verici, kt, aalayc, yalnzca erkeklerin faydaland, kadnlarn kamas gereken bir ey olarak yetien bir gen kz, bu ilikiyi yaayaca srada bilinaltna yerlemi bu yanl fikirleri istemeyerek de olsa hatrlayacak, ilikiye girmekten rahatszlk duyacak ve kaslacaktr.

Bir baka sorun olan kzlk zarnn korunmas fikri de, gen kzlarmz evleninceye kadar yaayacaklar veya yaadklar cinsel yaklamlarda tek fikir olan "aman zarma bir ey olmasn" drtsyle yaadklar ve artlandklar gerginlik yine iliki kuracaklar zaman nlerine kacak ve yllarn artlanmas ilevini devam ettirecektir.

Bunlarn yan sra filmlerde ve romanlarda veya insanlarn kulaktan dolma yanl olarak edindikleri cinsel bilgilerle ilk iliki srasnda ve kzlk zarnn yrtlmas srasnda korkun bir ac duyacaklar fikri, onlar ilikiden uzaklatrmakta, soutmakta ve kaslmalarna sebep olmaktadr.

Bir dier faktr de; cinsel tacize veya tecavze uram bayanlarda cinselliin bu olay hatrlatmasna bal olarak kaslmalar olabilir.

Nedeni ne olursa olsun eer iftler ibirliine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. nemli olan tedaviyi istemek bunun iin seksel terapi merkezlerine ba vurmaktr.

Bu tip sorunu bir ok hanm yaamaktadr, burada problem olan ey bu sknty yaayan kiinin bu problemin yalnzca

kendisinde var olan garip bir sorun olduunu dnp hekime bavuramamasdr.Oysaki bu problemle kar karya olan

kadn says hem lkemizde hem de yurt dnda olduka fazladr.5 yada 10 yl evli kalp ilikiye giremeyip boanan insan

says da kmsenmeyecek kadar sk grlmektedir.

Unutmaynz ki kadnla erkek arasndaki tek fark seksel farkllktr ve dolaysyla beraberlikte veya evlilikte en nemli olaylardan bir tanesi

sekstir,salkl bir cinsel yaant kt olaylara kar toleransnz arttracak,birbirinizi daha ok sevmenize ve anlamanza neden olacaktr.

Vajinismus Belirtileri

Genel Tanmlama: ; Aadaki aklamalardan her hangi biri sizin durumunuzu tanmlyor mu? ;

“Birleme salanyor ancak hareket etmek canm actyor ve durmak zorunda kalyoruz.”;

“Benim de abalamama ramen hi kimseyle tam olarak birleme gereklemedi.”;

“Bugne kadar hi acsz cinsel birleme gerekletirmedim”;

“likiye girmeye teebbs ettikten sonra yanc tarzda bir ac hissediyorum.”;

“Partnerim iime girmeyi denediinde duvara arpm gibi oluyor.”;

“Cinsel ilikiyi tamamlayamyorum.”;

“Kolay olmamasna ramen tam olarak birleme salanmas iin zorluyoruz.”;

“Gerekten cinsel ilikiye girmek istesem bile vajinam skyor gibi grnyorum.”;

“Bir ok defa cinsel ilikiye girmeyi denemi olmama ramen hala bakireyim.”;

“Tampon kullanamyorum nk tamponu vajina iine yerletirmek ok zor.”;

“Bugne kadar jinekolojik muayeneyi tamamlayamadm”;

VAJNSMUS GNCEL YAKLAIM VE TEDAVLER

Hasta ve e iin olduka skntl bir durum olan vajinismus vakalarnda rahatszlk, ; ein duyarl ve paylamc yaklam ile aile ierisinde yllarca sakl kalabilmekte ve ;iftin bir sre sonra cinsellie duyarszlamasna ynelerek cinsel soukluk ve duyarszlk kmazna doru. lerleyen komplike problemlere de zemin hazrlamaktadr.

Vajinismus : Vajinismus cinsel ilikiye girmeye msaade etmeyecek ekilde vajinal kaslarn d 1/3 nde gzlenen istem d oluan iddetli kaslmalarla ; kendini gsteren bir rahatszlktr.Vajinismusta oluan kaslmalar o derece iddetli olabilir ki genellikle, ilikiyi imkansz hale getirmektedir.

Vajinismus gibi arl cinsel ilikiye neden olan rahatszlklarda ncelikle temel kural jinekolojik muayene yaplarak ilikinin oluumuna engel olan organik bir bozukluun olup olmadnn kesin olarak belirlenmesidir.

Bu tr rahatszlklarda belirgin bir fiziksel patoloji tespit edildiinde etkene ynelik cerrahi uygulamalara nadiren gerek duyulabilinmektedir. Ancak yanl bir kan olarak genellikle eski bir yntem olarak uygulanan hymenotomi ad verilen kzlk zarnn kesilerek almas konunun yeterince anlalamamasndan kaynaklanmakta idi. Bu gn ise bu yntemin ;sorunun zmnde hibir deerinin olmad bilinmektedir.

Soruna ; neden olan etkenler ounlukla ; gen kzlk yllarndan itibaren cinsellik ve kzlk zar hakknda bilin altna yerlemi yanl bilgiler, cinsel eitim eksiklii, yaanm kt cinsel tecrbeler toplumsal basklar gibi olduka geni bir yelpazeyi kapsamaktadr. Bu tr rahatszlklarda belirgin bir fiziksel patoloji tespit edildiinde etkene ynelik cerrahi uygulamalara nadiren gerek uyulabilinmektedir. Ancak yanl bir kan olarak genellikle eski bir yntem olarak uygulanan hymenotomi ad verilen kzlk zarnn kesilerek almas konunun yeterince anlalamamasndan kaynaklanmakta idi. Bu gn ise bu yntemin sorunun zmnde hibir deerinin olmad bilinmektedir.

Vajinismus ;sorununa sahip iftlerde tedavi iin ynelim, ou zaman artk aileye yeni bir bireyin eklenmesi gerektii dnemlerde artmaktadr.

Genellikle hanmlar bu olayn yakn arkada ve aileleri tarafndan duyulmamas iin byk bir aba ierisinde girmektedirler. Yaanan tm bu ksr

dngler tedavi ile rahatszln zm srecinde gecikmelere neden olabilmektedir.

VAJNSMUS TEDAVSNDE UYGULANAN YNTEMLER

Vajinismus tedavi srecine girecek birimin ncelikle bu konuda deneyim ve tecrbe birikiminin olmas nerilir. Neden ise sorunun balanan terapi srecinde zm gerekliliidir. nk bu hastalar zaten sorunu genellikle kronik yani uzun sredir varolan ve tedavi olma imkannn olmad varsaymn gelitirmi kiilerdir.

Vajinismus tedavisi nasl uygulanmaktadr

Vajinismus tedavisi protokolleri uygulayacak ekibin vajinismus konusunda kesinlikle eitimli ve deneyim olmas iin kouldur. Vajinismus Tedavisi'nde baar salanamamas elerin gveninin krlmasna ve tedavi olma isteinin ortadan kalkmasna neden olabilir ve cinsel yaamnn evlilik ii sonlanmasna , cinsellii reddi sonucuna gtrebilir.

Vajinismus tedavi srecine girecek birimin ncelikle bu konuda deneyim ve tecrbe birikiminin olmas nerilir. Neden ise sorunun balanan terapi srecinde zm gerekliliidir.nk bu hastalar zaten sorunu genellikle kronik yani uzun sredir varolan ve tedavi olma imkannn olmad varsaymn gelitirmi kiilerdir.

Bu nedenle tedavide baar salanamamas hastann gveninin krlmasna ve tedavi olma isteinin ortadan kalkmasna neden olabilir ve cinsel yaamnn evlilik ii sonlanmasna , cinsellii reddi sonucuna gtrebilir.Vajinismus tedavi protokolleri uyguluyacak ekibin cinsel ilev bozukluklar konusunda kesinlikle eitimli ve deneyim sahibi olmas gerekir.

Hastann detayl olarak psikolojik zgemisi deerlendirilerek sorunun zm aamasnda neler yaplacana dair bilgi verilmesi gerekir. Tamamen hasta ile ak ve samimi bir uyum ortamnn oluturulmas olumlu bir gelime olacaktr. Tedavi aamalarnda hasta ile irtibat koparlmamal hastann size herzaman ekinmeden ulamasn ve hatta seanslar arasnda sorunu olmasa bile sizle balant salamasn salamanz hastann gvenini ve terapiye uyumunu arttracaktr.

Egzersiz ve dier aamalarda biz doal olmayan herkangi bir arac kiisel tecrbelerimize dayanarak nermiyoruz uygulanan bu tr yntemler veya, benzeri materyaller hastada olumsuz armlara neden olarak tedavi aamalarn reddine neden olabilmektedir. Hastaya uygun planlanan cinsel terapi metodlar ile kesin tedavi salanmas abartl bir durum olmamaktadr.

..YuReGiM ReHiN..!
    yelik tarihi
    Jan 2008
    Yer
    SeNSiZ HaYaT;TaN

Post Evli bakirelerin hastal: Vajinismus!....

Vajinismus, fiziksel bir engel olmamasna ramen kadnn korku, kayg ve endielerinden dolay cinsel ilikiye izin vermemesi ya da verememesi olarak tanmlanyor. Toplumumuzda, cinsellikle ilgili sorunlar ok sk yaanmakla birlikte, byk blm geleneksel kayglar yznden doktora yanstlmyor. Bu da sorunu giderek byterek, iftlerin boanmalarna kadar varabiliyor. Bu konuda sz; 5,5 yl boyunca eiyle cinsel ilikiye giremeyen ve bu yzden zor gnler geiren YT’ye brakyoruz. O sonradan tedaviyle mutluluu yakalamay baard.

YT’NN 5,5 YILLIK KABUSU

YT, evlilik hayat bounca yaad acy, sknty ve onu neredeyse canndan bezdiren vajinismus ikencesini u szleriyle aktaryor:
    “29 yamdaym. Yaklak 6 yl nce evlendiimde yakn zamana kadar srecek bir kbusa dneceini tahmin edemezdim. Eimi seviyordum ve mutluydum. Ya da ben byle sanyordum. Ancak eimle cinsel iliki kurmay bir trl baaramadk. lk balarda bunu acemilik olarak deerlendirdik. likiye girme konusunda yaadm korkunun, sadece bu konudaki cahilliimden kaynaklandn dnyordum. Milyonlarca insan bunu yapabiliyordu o zaman bende yapabilirdim, yapmalydm. Ama mmkn olmad. Her deneme sonunda yaadm hayal krkl, kzgnlk, znt, aalanma giderek artyordu. Neden olduunu anlamaya alyordum. Evlenmeden nce gittiim doktor, fiziksel olarak bir problem olmadn sylemiti. O zaman sebep neydi? Eimi mi sevmiyordum? Kendimi mi sevmiyordum? Bilmiyordum. Btn bunlar srekli dnmeye balamtm. Bu zamanlarda eimden grdm destek olmasayd, belki oktan ayrlm olacaktk. Hissettiklerimi tarif etmek o kadar zor ki. ok zlyordum, zaman zaman oturup saatlerce alyordum, hayal krklm bykt, kendime kzgndm, kendimi eksik hissediyordum, eime de kzyordum sanki her eyin sorumlusu o imi gibi. ou zaman kendimden nefret ediyordum. evreye kar, her ey yolunda bir ilikim varm gibi davranp, gerekte olmayan bir hayat yayordum. Bu iki yzllkten de nefret ediyordum. kar yol bulmaya alp bulamyordum. Sebep bulmaya alp bulamyordum. Bir ara lezbiyen olduumu bile dndm. Dncesi bile korkuntu. Bir ksr dngyd, srekli kafamda idi, baka bir ey dnmez duruma gelmitim. te, yolda srekli bunu dnyordum. Bir gn, gazetede vajinismus hastalar ile ilgili bir haber okudum. Bylece problemimin adn renmi oldum. Orada benim durumumda olan kiilerden bahsediliyordu. Yalnz olmadm bilmek beni olduka rahatlatt. Ama jinekoloji uzmanna gitmekten korkuyordum. Daha ok, aalayc ve utan verici geliyordu. Bugn yarn diye erteleyerek, 5,5 yl geirdik. Eimle iliki kurmak istemiyordum, denemek istemiyordum, srekli kavga karr olmutum. Eim biraz kt bir insan olsa boanp kurtulmak istiyordum. evreden ocuk basks gelmeye balamt. Bazen avazm kt kadar barp, ‘Ne ocuu, ben daha birlikte olmay bile baarabilmi deilim’ demek geliyordu. Kendimi bir kadn olarak gremiyordum. Sinirli, gergin bir insan olmutum. Sonunda, kaybedecek bir eyim olmadn dndm ve doktora gitmeye karar verdim. Eim her zamanki desteini gsterdi. Ve bavurmaya karar verdik. Eer baarsz olsaydm, doktoruma gvenmeseydim sanrm bir daha denemezdim. nternette okuduklarma inanmak istiyor ama akas kuku duyuyordum. Doktordan deli gibi korkuyordum. Zaten randevu aldktan sonra gelinceye kadar her gece kbus grdm. Sinirlerim gergindi. Nasl syleyeceimin provasn yapmaya almtm ama daha ilk dakikadan alayacamdan emindim. Ama iyi ki gitmiim. Tedavi sresince, zellikle ilk balarda kafam ok karkt. Utan, znt, kendime kar fke, aresizlik, kendime gvensizlik hissettiklerimdi. Tedavi ilerledike, daha iyi hissetmeye baladm. Baz eyleri yapabildiimi grmek gzeldi, hayret vericiydi. lerlediimi hissettim, kadn olduumu hissettim ama hep sonu korkusu vard. Ve bugn. Bugn hissettiklerimi anlatmak pek kolay deil aslnda. Tek bilidim; yaklak 6 yldan beri sren o korkun kabus bitti. Artk salkl bir kadnm. Artk korkmuyorum. Eimle birlikte olabildiim iin, baarabildiim iin ve kendim iin mutluyum. Keke daha nce tedavi olsaydm diye dnyorum. Bu kadar yl hayat bou bouna kendime ve eime zehir etmiim. Kt gnler geride kald. Artk ok mutluyuz. Artk dzenli bir cinsel hayatmz var. Yaknda ocuk sahibi olmay planlyoruz. Eimi imdi daha ok seviyorum. O’na ve doktoruma binlerce teekkr borluyum.”

VAJNA ADETA KLTLENYOR!

Vajinismus sorunu yaayan iftler, birbirlerine dokunuyor, pyor, seviiyor, hatta boalyorlar. Ancak o an, yani birleme sras geldiinde kadnn vajinas kilitleniyor. Penisin giriine izin vermiyor. eyrek asrdr evli olduklar halde hi cinsel birleme yaamayan iftler bulunduunu belirten uzmanlar, vajinismusun tamamlanmam evliliklere yol atn savunuyorlar. Sorun yaayan kadnlar ‘evli bakireler’, evlilikler ise ‘kurulamam ba’ eklinde nitelendiriliyor. Vajinismus, cinsel terapi merkezlerine bavuranlar arasnda en sk rastlanan ikayetlerden biri. Trkiye’de bu konuda yaplan ayr aratrmaya gre, ilgili kliniklere bavuran kadnlarn yzde 56-73’n vajinusmuslular oluturuyor. Bundan 2 yl nce stanbul’da dzenlenen 'Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 5’inci Ulusal Kongresi'nin oturumlarndan biri de vajinismus zerineydi. Toplantda verilen bilgilere gre, vajinismus Trkiye’de henz evlilikleri sarsc boyutta sorunlara neden olmuyor. Vajinismus problemi yaayan kadnlarn yzde 80’i ve onlarn elerinin yzde 90’ evliliklerinden yeterince doyum aldklarn belirtiyorlar. Kadnlarn yzde 57’si kocalarn bu konuda dnceli ve kendilerine yardmc, yzde 15’i fkeli ve saldrgan, yzde 28’i tepkisiz olarak deerlendiriyor.

VAJNSMUSLU KADINLARIN GENEL ZELLKLER

Vajinismus sorunu yaayan kadnlarn psikolojik portreleri, youn kayg, ocuksu duygusallk, anneye bamllk, yetikinlii ve evlilii kabul etmede glk olarak kyor. Hepsi geleneksel ailelerin ocuklar. Cinsel tutuculuk, yanl bilgilenme, kzlk zarna ar nem verme ortak zellikleri. lk ilikide ac yaama korkusu, gebe kalma korkusu, cinsel organn yerini bilmeme, vajinann ok kk, penisin ise tam tersi ok byk alglanmas... Ailenin cinsellik karsndaki tutumu, kz ocuklarnn ruh haline ynelik ‘Bacaklarn kapa, eteini rt’ uyarlar, cinsel mitler, baskc, otoriter baba, zayf, gsz ya da baskn anne, pasif, baml ar anlayl koca da dier baz nemli etkenler. Psikoterapi, vajinann plastik kanller veya parmaklarla geniletilmesi, yapay kayganlatrc kullanlmas, eten gelen ruhsal destek, n sevimenin uzun tutulmas ve kadnn iyice uyarlmas, geveme teknikleri ve vajina giriindeki kaslarn altrlarak gelimesini salayan kegel egzersizleri ve ila tedavisi bu sorunu tedavide kullanlan yntemler.

FARKLI TP VAR

Vajinismus sorunu yaayan kadnlar, uzmanlar tarafndan 3 tipte inceleniyor. Bunlar srasyla: Uyuyan gzel: Kocalaryla karde gibi yaayan, ocuksu kadnlar. Ailelerine baml ve ebedi renci olurlar. Sava: Seksi kar cinsler aras mcadele gibi grr. Kadnln zayflk ve pasiflik olarak alglan ac verir. Kralie ar: Cinsellii reddeder. Erkei yalnz soyun devam iin ister. Cinsellik kirli ve aalaycdr.

DOKTORA BAVURMA ORANI OK DK

Cinsel yaam bu kadar problemli hale gelebilmesine ramen birok kadn ve birok erkek bu konuyu doktora danma konusunda isteksiz davranyor. Bu da tedavisi mmkn olan problemlerle mr boyu yaamak anlamna geliyor. adnda cinsel ilev bozukluu Kadnda en sk grlen cinsel ilev bozukluklar cinsel istein azalmas ya da kaybolmas, ein cinsel iliki arzusuyla kadnn arzusu arasnda zamansal uyumazlk, orgazm bozukluklar, vajinismus, disparoni (ilikide ar) ve erkein "cinsel davranlarndan memnun olmama" eklinde olanlardr. Cinsel ilev bozukluklarn daha iyi anlayabilmek iin bu bozukluklar cinselliin evrelerine gre ayr ayr incelemekte fayda vardr:

1. Cinsel arzuyla ilgili bozukluklar: Cinsel istek duymama (frijidite) ya da istein azalmas
    2. Cinsel uyarlma ve orgazmla ilgili bozukluklar
    3. Cinsel ilikide ar (vajinismus ve disparoni)

Bu hastalklardan her biri iin birincil (batan beri varolan) veya ikincil (sonradan ortaya kan) ve genel (her zaman varolan) ve zel (partnerle ilikide ortaya kan) ayrmlar yaplabilir. Siz siz olun eer byle bir sorun yayorsanz unu sakn unutmayn: Vajinismus kadnn ve erkein ortak sorunu olup, hi bir taraf dierini sulamamal veya anlaysz olmamal. ok seyrek olarak yaralanmalar yada kadn d veya i cinsel organlarnn hastal ile cinsel iliki arasnda ac oluur ve kadn istemeyerek kendini kasabilir. Byle bir durumda, fiziksel nedenlerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun dnda, vajinismus, hekim kontrolnde almas gereken psikolojik bir hastalktr.

TEDAV SEENEKLER

Vajinismus tedavisinde ortak hedef, istemsiz olarak ortaya kan kaslmalarn engellenmesine almaktan geiyor. Kadnn genital anatomiyle ilgili temel bilgileri edinmesi iin eitim vermek, vajinal cinsel birleme ncesi ncesi gevemesi iin baz teknikler retmek mmkn. Kegel egzersizleri bunlardn banda geliyor. Kegel, vajinann giriinde yeralan kaslarn altrlarak gelitirilmesi iin uygulanan egzersizler toplamna verilen ortak isim. Bu egzersizler, idrar karma sorunu olan bayanlar iinde birebir. Bunun nasl yapldn renmek iin iki parmanz vajinaya yerletirerek parmanzn darya kmasn engelleyecek ekilde vajina kaslarnz skn. Eer, bunu yapamyorsanz idrarnz yaparken ilemi yarda kesmeye aln. Her iki durumda da kaslan kaslar vajina giriindeki kaslar ve ite vajinismusun temel nedeni de, bu kaslarn istemsiz olarak kaslmas. Bu egzersizin nasl yapldn rendikten sonra gnde en az 5-6 kez tekrarlayn. Eer 4-6 hafta arasnda netice alamazsanz, doktora bavurmanz gerekiyor.
    Dier bir yntem de vajinann parmaklarla ya da zel aletler kullanlarak geniletilmeye allmas ki bu yntem, doktor tavsiyesiyle uygulanmal. Baar oran en yksek olan tedavi yntemi budur. Vajinismusun olu nedenleri kiilere gre farkllk gsteriyor. Kadn iin, ”Benim vajinam ok kk olabilir veya ok dar bu yzden ilikiye giremiyorum” diye bir kavram hi de gereki kabul edilmiyor. nk vajina esnek ve doumda bir ocuun ban karacak kadar genileyebilme zelliine sahip. Yani vajina, doum srasnda, normalden 10 misli daha genileyebiliyor. Korku ile kadnn vcudunda ve vajen blgesinde kaslmalar ve kilitlenmeler oluursa, bu kaslmalar kontrol d bir ekilde, vajinann giriindeki kaslarn kaslmasnn yannda tm vcutta bir kaslma , endie, korku ve panik haline yol ayor. te binlerce iftin cinsel yaamn kabusa dntren vajinismusun balad yer tam buras.
    Vajinusmus sorunu olan kadnlarn byk ounluu muayene olmaya yanamyorlar. Tpk ilikide olduu gibi panik ve korkuya kaplan kadn, muayene srasnda da bacaklarn kapatarak alama krizine girebiliyor. Bazen de sorunun ilalarla veya genel anestezi altnda ilikiye girmekle zleceine inanlarak, uyutularak kaslarda geveme salanabiliyor. Hatta son derece yanl bir yntem ile, vajinusmuslu kadnlarn genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilikiye girmeleri salanr ama bu sorunu zeceine daha da bytyor ne yazk ki. Kadn uyank olduunda cinsel ilikiden korkmaya devam ettii gibi, ei ise daha evvel anestezi altnda iliki kurduu karsna kar zorlayc bir tutum izleyebiliyor. Bu durum korkuyu ve panik halini daha ok artryor. Bu tip skntl kiilere sakinletirici ila, antidepresan ila vermekle bu sorun zlmyor. Aksine bu tip ilalarn bazlarnn cinsel istei azaltc etkisi var. Bylece sorun zlmedii gibi baka bir sorun olan cinsel isteksizlikte balayabiliyor. Kas geveticiler veya alkol alarak, cinsel ilikiye girme abalar da hep hzn ile sonulanyor. ok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus bu tip yanl bilgi ve denemelerle iinden klmaz bir sorun haline getiriliyor.

CNSEL LKYE GREMEME NEDENLER

1- Hi ilikiye girememiler Gerek anlamda bedensel sorunu olanlar: Yzde 1’lik blm Kaln kzlk zar, vajen darl, anormallii, vajen giriinde ac veren yara Vajina yokluu
    2- Bir zamanlar bedensel bir sorunu olup bunu tedavi ettirip bunun korkusunu zerinden atamayp ilikiye giremeyenler :
    Yzde 1 – 0.5’lik blm
    3-Psikolojik kkenli korkular yznden ilikiye giremeyenler : Yzde 99’luk blm

DR. HAYDAR DMEN “DAHA OK TRKYE’NN SORUNU”

Trk insannn cinsellii konusunda tam 40 yldan beri sz sahibi olan otoritelerin banda gelen Dr. Haydar Dmen, vajinismus konusunda da nemli bilgilere sahip. Hastalarnn arasnda ok sayda vajinismuszede olduunu vurgulayan Dr. Dmen, hastaln terapiyle tedavi edileceini savunuyor. Bu konuda nemli bir tedavi bulduunu da srarla syleyen Dr. Dmen ile vajinismus kabusu hakknda konutuk. Dnyada ok az grlen bu hastaln Trkiye’de yksek oranda kadnn ve dolaysyla evliliklerinin ba dman olduunu syleyen Dr. Dmen, szlerini yle srdryor:
    “Bu konuda rakamlar yalnzca tahmin edilebilir. Saklananlar herhalde tedavi olanlarn ok zerindedir. Trkiye’nin her kesinde grlyor. zmir birinci planda geliyor, Bursa ile Mersin yaryor. stanbul kozmopolit olduundan bir say vermek zor. Kadnn vajinas midemiz, barsaklarmz ve idrar yollarmzda olduu gibi dz kaslardan olumutur. Dz kaslarn almas ya da almamas insan istemine bal deildir. Hi kimse midesinin barsaklarnn hareketine hkmedemedii gibi vajinann kapsn kapatmsa amaya iradesiyle hakim olamaz. Trk toplumunun yapsnda kzlk zarnn kendisiyle ilgili rkntler var. Kzlk zaryla ilgili yrtlma, kanama, patlama gibi kelimeler kullanlr. Kzlk zarna aile erefinin korunmasyla ilgili bir misyon yklenmitir. lk birlemenin ok acl, kanl olacan sanmalar vajinismus olgusuna gtren yolun kaldrm talar olarak karmza kmaktadr. Vajina eer kadnn iradesiyle kapanabilseydi tecavz olaylar gereklemezdi. Vajina kendisini kilitlediinde refleks olarak da bacak ve karn kaslarnn kaslmasyla olgular pozisyona dahi geemiyorlar. Burada nyarglar krmak lazm. Ailelere ulamak lazm. Vajinismus tedavisinde dnyada henz bir ilerleme kaydedilemedi. Tam 6 yl nce, hastalarmda son derece baarl olan bir yntem buldum. Fakat henz bu konuda yaplmas gereken eyler var. Bu zellikle Trk toplumunun ve trk kadnnn sorunu ne yazk ki.”

DR. CENK KPER “PSKOLOJK BR HASTALIK VE TEDAVS VAR”

Vajinismusun nedenlerinden en yaygn olan bir tanesi; yetime andaki kzlara seksin *** ve kt olduunu reten yanl ve kat eitim tarz. Yllar boyu, cinselliin kadnlar iin zarar verici, kt, aalayc, yalnzca erkeklerin faydaland, kadnlarn kamas gereken bir ey olarak yetien bir gen kz, evlendikten sonra, bu yanl fikirleri istemeyerek de olsa hatrlayarak, ilikiye girmekten kanabiliyor. Bu konuda ne tr nlemler almak lazm? Vajinismus tedavisinde sz sahibi olan iki tp branndan biri psikoloji, dieriyse jinekoloji.

Kadn Hastalklar ve Doum Uzman Dr. Cenk Kiper’e gre, kzlk zarnn korunmas fikri gen kzlar, evleninceye kadar olan srete bir hayli tedirgin klp, bask altnda tutuyor. “Aman zarma bir ey olmasn” drtsyle yaadklar ve artlandklar gerginlik, yllarn artlanmas ile nlerine kabiliyor. Dr. Kiper, filmlerde ve romanlarda veya insanlarn kulaktan dolma edindikleri cinsel bilgilerle ilk iliki srasnda ve kzlk zarnn yrtlmas srasnda korkun bir ac duyulaca ynndeki yanl bilgilenmelerin vajinismus iin bir altyap oluturduuna dikkat ekerek, unlar sylyor:

“Bir dier faktr ise; cinsel tacize veya tecavze uram bayanlarda cinselliin bu olay hatrlatmasna bal olarak kaslmalar olabilir. Nedeni ne olursa olsun eer iftler ibirliine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. nemli olan tedaviyi istemek ve bunun iin seksel terapi merkezlerine ba vurmaktr. Bu tip sorunu bir ok hanm yaamaktadr, burada problem olan ey bu sknty yaayan kiinin bu problemin yalnzca kendisinde var olan garip bir sorun olduunu dnp hekime bavuramamasdr. Oysaki bu problemle kar karya olan kadn says hem lkemizde hem de yurt dnda olduka fazladr. 5 yada 10 yl evli kalp ilikiye giremeyip boanan insan says da kmsenmeyecek kadar sk grlmektedir. Bu tip sknts olan hanmlarmza tekrar ediyorum sizin gibi binlerce insan var ve bu ayp deil, sizde hekiminize bavurmaktan utanmayp en ksa srede tedavi olup salkl bir cinsel yaantya kavuabilirsiniz. Bu tip skntlardan basit dzeyde olanlar 1-2 seansta, ileri derecede olanlarn ise en fazla 4-5 seansta zlmektedir. nemli olan karar vermeniz ve tedavi olmay istemenizdir.”

VAJNSMUSA YOL AAN NYARGILAR

- Erkekler potansiyel tehdit kaynadr, gvenilmez.
    - Kadnlar zayf ve aresiz, erkekler baskndr.
    - Erkeklerin gereksinimi, kadnlarn ise zorunluluu olan cinsel iliki kt ve ac vericidir.
    - Vcuda giren bir ey zarar verebilir, iddet ierir.
    - Korku ve fke daima bastrlmal, asla da vurulmamaldr.
    - lk birleme her zaman ac verir.
    - Kzlk zarna ve bekrete kar beslenen korku ve korunma gds.Alt yllk evli 29 yandaki YT'nin anlattklar zaman zaman tyler rpertici, zaman zaman da bir ibret belgesi niteliinde. YT, "Eimle tam 5,5 yl ilikiye giremedim. Artk bu korkun kbus bitti. nk tedavi oldum.” diyor ve bu noktaya nasl geldiini sadece GazetePort okurlar iin anlatyor.

alinti

..YuReGiM ReHiN..!
    yelik tarihi
    Jan 2008
    Yer
    SeNSiZ HaYaT;TaN

Post Hamileyim ama bakireyim

Bir kadn bekaretini kaybetmeden hamile kalabilir mi? Annelik zlemi eken ama yllardr korku yaayan bir kadn doum iin gn sayyor. Yaad sorun nedeniyle kimliini gizleyerek rportaj yapmay kabul etti.

Yllardr vajinismus kabusuyla yaayan A.S. ekici bir kadn ve yneticilik yapyor. Tedavilerden ylesine ypranm ki konumak bile istemiyor. Tp bebek yntemiyle hamile kalan gen kadn, ilk ve tek bakire anne olmadn biliyor..

Seks fobisi vajinismus (vajinann kitlenmesi) nedeniyle cinsel iliki yaayamayan A.S. alt aylk hamile bir kadn. Eiyle 12 yl boyunca hi seks hayatlar olmam ama imdi douma hazrlanyor. Tp bebekle anne-baba olmay tercih etmiler. Ve onlar bu alanda ne tek, ne de ilkler... Belki nadir bir ift ama onlar bu yolu tercih etme haklarn kullanmlar. 12 yllk evli A.S. yaadklarn anlatt:

* Ka yandasnz?
    38 yandaym ve 12 yllk evliyim.

* Vajinismus olduunuzu ne zaman anladnz?
    Evlendiim gn anladm ve bu sorun 12 yl boyunca devam etti. Ama hastalmn ismini tam olarak drt yl sonra doktora gittiimde rendim.

* Neden tedavi olmadnz?
    Tedavi olmay denedim ama ie yaramad. Bir jinekolog, eimle bana narkoz eliinde eimle ilikiye girmemi teklif etti. Bunu kabul etmedik. Bir doktor da kzlk zarm narkozla paralamay nerdi! Bunu da yaptrmak istemediime karar verdim. nann artk bunlar konumak bile istemiyorum. Evliliimiz cinsellik hari gayet mutlu sryor. Biz eimle birbirimize az. Bu fiziki bir sorun. Ayn ey onun bana da gelebilirdi, ben onu zorlamazdm. Onunla byle bir karar aldk. Birbirimize kar souk insanlar deiliz, birlikte hayat paylamaktan holanrz, bu bizim tamamen kendi iimizde yaadmz bir sorun. Seks dnda hereyi paylarz.

* Hi cinsel ilikiye girmeden bebek sahibi olabileceinizi ne zaman rendiniz?
    ocuk sahibi olmak iin baka ne yapabiliriz diye dnnce insann aklna baka yntem gelmiyor. Biz seks peinde komuyoruz, bir aile olmak iin bebek peinde kouyoruz. Tp bebek alternatifimizdi ve bunu denedik.

KABULLENDM MUTLUYUM

* Neden bu yolu tercih ettiniz?
    Baka yolumuz yoktu. Baka yol nermesini de kimseden istemedik. Zaten doktora o artla bavurduk.

* Einiz bu yolla ocuk sahibi olma konusunda sorun kartmad m?
    ok konutuk. Doktora gittiimizde zaten baka alternatif istemediimizi ve bu konuda baka nerilere kapal olduumuzu eim syledi.

* Doumu nasl yapacaksnz?
    Sezaryenle tabii ki, baka trl yapmam imkansz zaten.

* Kzlk zar bozulmadan bir kadnn anne olmas size tuhaf gelmiyor mu?
    Bakn bu bir hastalk, tuhaf bir durum deil. Bunu kabullenmem ok uzun zamanm ald. imdi kabullendik ve mutluyum. Anneliimin yaadm sorunla ilgisi olduunu zaten dnmyorum. Ancak benim yaadklarm ocuumun yaamasn istemem. Bu nedenle onu cinsellik konusunda sanyorum daha bilinli yetitireceim, o kadar.

alinti

Benimde byle bir skntm vard. nternette yaptm aratrmalar sonucunda Banu AKAL a ulatm.nermi olduu Vajinismus Egzersizlerini yaparak tedavi oldum.

vajinismus konusunda Ankara da irfan beyde bu konuda olduka baarl. https://www.irfantarhan.com/vajinismus-ankara/

Op.Dr. rfan Tarhan vajinismus (vajinismus ankara) tedavisinde ald baarl sonular ile hastalarna ksa srede tedavi imkan sunmaktadr. Bilgi iin (312) 430 55 25

Vajinismus iliki srasnda cinsel birleme an geldiinde yaadklar istemsiz kaslmalar sonucunda penisin vajina iine girememesi veya zorla ok fazla arl iliki ile sonulanan bir cinsel sorundur.

Vajeni evreleyen kaslarn (zellikle pubococcygeus kas) istemsiz olarak kaslmas sonucunda ilikiye izin vermemesi veya ok zor ve arl olmasdr. Bu istemsiz kaslmalar kesinlikle kadnn kontrol altnda olmayp sadece vajende deil karn, bacak, bel ve srt gibi dier blgelerde de olur. Kaslmalarn iddeti vajinismusun derecesinin gstergesi olur.Bu kaslmalar iliki srasnda, pelvik muayenede ve hatta istemli olarak vajen blgesine dokunmada bile olabilir.

Vajinismusta bata vajina etrafnda olmak zere tm vcutta kaslma, endie , korku, tiksinme, panik olur. Hasta bacaklarnn almasn engelleyecek boyutlarda skca kapatr ve kesinlikle iliki pozisyonu alamaz.Canm acyacak, ar olacak dncesi, bilindndan kken alan vajinal bir refleks sistemini harekete geirir ve kontrol ele alr.

Vajinismusta cinsel iliki srasnda ar olmas da art deildir. Baz hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken baz hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Vajinismus kiinin iliki srasnda kendisini kasmas kendisini tehlikeden koruma iin oluan reflekstir. Penisin vajinaya girme annda kii kendisini istemsiz bir ekilde refleks olarak kasmaktadr.